Trimágus JUDO SE

Olvasnivaló

A judo kialakulása

A judo az ősi japán jiu-jitsu -ból (ju-jutsu) alakult ki. A jiu-jitsu harcművészet és nem sport volt, ezért nem is volt sportszerű. A gyakorlásokat gyakran kísérte súlyos sérülés, néha haláleset.

Kano Jigoro 5.Danos jiu-jitsu mester 1882-ben addigi harcművészeti ismereti alapján létrehozta saját iskoláját, amelyben hangsúlyosan nemcsak testi, hanem szellemi képzést is nyújtott.

Ezért megkülönböztetve az addigiaktól, már nem azt a nevet kívánta tanításaira használni, hogy harcművészet (jitsu), hanem életvitel (do).

A hatékonyságon alapuló életmód, mely a lágyság, könnyedség érzetét kelti. 

Azaz JUDO.

Szemere Miklós

1906-ban gróf Szemere Miklós kultuszminiszter volt az, akinek meghívására és Kano professzor megbízásából hazánkba érkezett az első judo oktató, Sasaki Kichisaburo mester. 

Azért jött hazánkba, hogy Magyarországon is népszerűsítse, a magyar fiatalokkal is megismertesse a judót. A BEAC lágymányosi sporttelepén kezdett bele 4 hónaposra tervezett judo tanfolyamába 60 tanulóval. 

A nagy fegyelmezettséget, kitartást és szorgalmat kívánó foglalkozásokról azonban sorra maradtak el a tanítványok. A harmadik hónap végére már csak négyen maradtak.

Judo övvizsga

A judósokat egyrészt elért eredményeik alapján, másrészt pedig eredményeikkel összhangban, technikai tudásuk, sokoldalúságuk, a sportágban való jártasságuk, elméleti megalapozottságuk alapján minősítik. 

Ez utóbbi formailag a felszereléshez tartozó öv színében jut kifejezésre. Az övvizsgák tehát fokozatokat jelentenek a sportág elmélyülésében. Olyan például, mint az iskolákban a különböző szintek elvégzése.

A 6.-5. Kyu (tanuló fokozat) az általános iskola alsó tagozatát, a 4.-3.-2. Kyu a felső tagozatát, a 1. Kyu a középiskola első két osztályát képviseli.

Míg az utolsó két osztály az I. Dan (mester fokozat) elérésének lehetőségét kínálja, mondjuk mint az érettségi vizsga megszerzését.

A judo illemszabályai

A judo maga az udvariasság.

A judo tanuló, a judoka az edzőterem falain kívül is judós módra viselkedik, a természet és a társadalom törvényeinek megfelelően él.

Az edzés nem a teremben kezdődik, hanem amikor a tanuló otthon felkészül rá. Összekészíti felszerelését. ellenőrzi, hogy nem szakadt, büdös, koszos. Ápoltan tiszta kézzel, lábbal, rövid körmökkel megy edzeni.

Bár ezeket a versenyszabályok is előírják, elsősorban azért, hogy társainak megadja a kellő tiszteletet.